Mobile Menu - OpenMobile Menu - Closed

Connect

Congressman Tom Marino

Representing the 10th District of Pennsylvania

Marino Announces 2016 U.S. Service Academy Nominations

March 4, 2016
Press Release

Williamsport, PA – U.S. Representative Tom Marino (R-PA) announced today the names of 25 young men and women of Pennsylvania’s 10th Congressional District who will be nominated to five U.S. service academies for the coming academic year.

 “These students represent some of the 10th District’s best and brightest and I am honored to nominate them for acceptance to our nation’s service academies.  I know these future leaders will proudly represent and serve our district, our Commonwealth, and our country in the years to come,” said Marino.

Marino’s 10th District Service Academy Nomination Board, composed of veterans, academy graduates, business owners, and community leaders, met with applicants during a day-long review session in December.  Candidates were asked to provide extensive information including academic records, community service involvement, and long-term goals and aspirations.  

Students nominated by Marino will now seek acceptance into a military academy, a decision that is made by each academy individually.  

The following individuals have been nominated by Representative Marino:

Myles Arenson of Lords Valley, Wallenpaupack Area High School    
Luke Beaver of Selinsgrove, Selinsgrove Area High School
Zachary Bonson of Lewistown, Mifflin County High School
William Davidson of Monroeton, Towanda Junior/Senior High School
George Fair IV of Scotrun, Pocono Mountain East High School
Deon Faramelli of Clifford Township, Mountain View Junior/Senior High School
Marinda Finkelstein-Diaz of Stroudsburg, Stroudsburg High School
Brandon Haraldsen of Milford, Delaware Valley High School
Trey Hilliard of Susquehanna, University of the Sciences, Philadelphia
Ryan Hoke of Winfield, Selinsgrove Area High School
David Horvath of Clarks Summit, Scranton Preparatory School
Christine Kaffka of Scott Township, Scranton Preparatory School
Andrew McCarthy of Tannersville, Notre Dame Junior/Senior High School 
Brett Martin of Honesdale, Honesdale High School
Matthew McDonough of Moscow, North Pocono High School
Samuel Overpeck of Tannersville, Pocono Mountain East High School
James Quimby of Moscow, North Pocono High School
Arminda Rinker of Canadensis, Pocono Mountain East High School
Michael Rogers of Honesdale, Scranton Preparatory School
Andrew Roman of Williamsport, St. John Neumann Regional Academy
Frank Rose, Jr. of Linden, Williamsport Area High School
Sawyer Russell of Rome, Northeast Bradford High School 
Noah Stewart of Lewistown, Mifflin County High School
Noah Sirianni of Clarks Summit, Abington Heights High School
Matthew Wagner of Milford, United States Air Force Preparatory School