Marino Announces Academy Nominations

Jan 17, 2013

FOR IMMEDIATE RELEASE

January 17, 2013

Williamsport, PA – U.S. Representative Tom Marino (R-PA) announced today the names of 26 young men and women of Pennsylvania’s 10th Congressional District who will be nominated to four U.S. service academies for the coming academic year.

“These students represent some of the 10th District’s best and brightest and I am honored to nominate them for acceptance to our nation’s service academies.  I know these future leaders will proudly represent and serve our district, our Commonwealth, and our country in the years to come,” said Marino.

Marino’s 10th District Service Academy Nomination Board, composed of veterans, academy graduates, business owners, and community leaders, met with applicants during a day-long review session last month.  Candidates were asked to provide extensive information including academic records, community service involvement, and long-term goals and aspirations.  

“My Academy Nomination Board did an excellent job guiding students through the application and interview process, and I am grateful for all of their dedication and hard work,” added Marino.

Students nominated by Marino will now seek acceptance into a military academy, a decision that is made by each academy individually.
 
The following high school students have been nominated by Representative Marino:

  • Jack Fagan of Milford, Delaware Valley High School, Merchant Marine Academy
  • Edward Pfaeffle of Lake Ariel, Scranton Prep High School, Merchant Marine Academy
  • Bridget Quinn of Lake Ariel, Western Wayne High School, Merchant Marine Academy and Naval Academy
  • Dylan Brown of Milford, Delaware Valley High School, Air Force Academy and Naval Academy
  • Joshua Edelman of Milford, Delaware Valley High School, Air Force Academy
  • Nicholas Humphreys of Scott Township, Lakeland High School, Air Force Academy
  • James Hawk of Springville, U.S. Navy Prep School Naval Academy
  • Thomas Jubon of South Abington, Abington Heights High School, Air Force Academy and Naval Academy
  • Michael Ede of Winfield, Selinsgrove Area High School, Air Force Academy and Military Academy
  • David Burns of Milford, Delaware Valley High School, Naval Academy
  • Nicholas Weinhardt of LaPorte, Sullivan County High School, Naval Academy
  • Samuel Williams of Warren Center, Northeast Bradford High School, Naval Academy
  • Michael Green of Williamsport, Loyalsock Township High School, Naval Academy
  • Katharine Baum of Danville, Danville Area High School, Naval Academy
  • Alex Himlin of Forty Fort, Penn State University, Naval Academy
  • Brandon Yip of Bushkill, East Stroudsburg High School North, Naval Academy
  • Giacomo DiNicola of Williamsport, Loyalsock Township High School, Naval Academy
  • Stephanie Halas of Hawley, Wallenpaupack Area High School, Military Academy
  • Peter Hubbard of Waverly, Abington Heights High School, Military Academy
  • Kristie Furiosi of Clarks Summit, Abington Heights High School, Military Academy
  • Andrzej Tomczyk of Susquehanna, Susquehanna Community High School, Military Academy
  • Jacob Pompey of Falls, Scranton Prep High School, Military Academy
  • Collin Lakatos of Williamsport, Williamsport Area High School, Military Academy
  • John Evans of Tunkhannock, Summit Christian Academy, Military Academy
  • Jennifer Fofi of Fairfax, Va., Lake Braddock High School, Military Academy
  • Tyler McKinney of Lake Ariel, U.S. Military Academy Prep School, Military Academy

 

-30-